Skip to main content

Trafikte aracımız ile seyir halindeyken en çok karşılaştığımız sorunlardan biri herhangi bir sorun yokken kırmızı ışıkta durmak için fren yapınca titreme diyebiliriz.

Final yapınca aracın titremesi tabii ki normal bir şey değil. Frene basınca titreme geldi araba, bir şeylerin yanlış gittiğinin işaretidir ve son derece tehlikeli durumlara yol açabilir. MazelFren Balata olarak fren yaptığınızda arabanızın neden titrediğini ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini açıklamak istiyoruz.

Fren Yaptığınızda Aracın Titremesinin Nedenleri

Fren sisteminiz pek çok bileşenden oluşur. Bu parçalardan birinde bile sorun olduğunda, fren pedalına bastığınızda garip sesler ve titreşimler şeklinde fiziksel olarak ortaya çıkabilir. Titreyen bir araç endişe kaynağı olsa da, sorunun kaynağını bulmak genellikle kolaydır. Aşağıda, fren yaptığınızda aracınızda titremeye neden olabilecek birkaç fren sistemi parçasını okuyabilirsiniz.

Fren Rotoru Sorunu

Bazen fren yaptığınızda sarsıntının tam olarak nerede olduğunu hissedebilirsiniz. Titreşimleri en çok direksiyonda ve fren pedalında hissediyorsanız, sorunun kökeni rotorlar olabilir. Rotorlar fren balatasının hemen yanında yer alır ve bu balata fren yaptığınızda aracı yavaşlatmaya yardımcı olmak için rotorlara baskı yapar. Rotorların dengesi bozulduğunda, direksiyonda ve fren pedalında hissettiğiniz titreme hissine neden olabilirler. Bu sorunları yaşıyorsanız, aracınızı control ve tamir için servise ya da frenciye götürmeniz gerekir. Yanlış hizalanmış rotorlar uzun süre kontrol edilmezse aracınızda hasara neden olabilir.

Fren Balataları Değiştirilme Zamanı

Fren balataları fazla aşınmışsa, fren yaptığınızda gıcırdama sesiyle birlikte hafif bir sarsıntı hissedebilirsiniz. Bunların her ikisi de fren balatalarının değiştirilmesi gerektiğinin göstergesidir. Aracınızda bu sorunları fark ediyorsanız, fren balata değiştirme hizmetini ertelememelisiniz. Frenleme sırasında aracınızda oluşan titreşim, fren balatalarınızın güvenli kabul edilenin ötesinde aşınmış olduğu anlamına gelir.

Fren Kaliperleri Yapışması

Fren yaptığınızda pedala basılması fren hidroliğinin serbest kalmasına neden olur ve bu yağ aracınızın fren sistemine bağlı hatlardan pompalanır. Fren hidroliği, hidrolik basınç oluşturur ve kaliperlerin fren balatasını rotora bastırmasını sağlayarak aracınızın fren yapmasını sağlar. Kaliperleriniz fren balatalarınızı rotorlarınıza bastırmak yerine yapışıyorsa, bu direksiyon simidinizde bir titreşime neden olabilir. Fren yaptığınızda aracınızdaki sarsıntıyı nerede hissettiğinize odaklanmaya çalışın. Fren pedalınız değil de sadece direksiyon simidiniz titriyorsa, bunun nedeni kaliperleriniz olabilir.

 

Leave a Reply