Skip to main content

Araçlar ile ilgisi olan herkes, fren balatalarını ve fren donanımını zamanında değiştirmeyi unuttuklarında neler olduğunu görmüştür. Bazen balata o kadar kötü aşınmıştır ki metal plaka kaliperden kayarak aşırı uzamasına ve tekerlekleri kilitlemesine neden olur. Bazen piston kaliperin içinde parçalanır. Bazen balata tamamen aşınmıştır ve rotora karşı piston, kaliper ve sürtünme sesinden başka bir şey kalmaz. Neyse ki frenlerin daha uzun süre dayanmasını sağlamanın yolları var.

Güvenlik açısından bakıldığında, düzgün çalıştığında ve bakımı yapıldığında, fren balataları ve donanımı ortalama 25.000 ila 40.000 km dayanır ve bu noktada her zaman kontrol edilmelidir. Hibrit araçlar, aracı daha yüksek hızlarda yavaşlatmak için rejeneratif elektronikler kullandıklarından normal araçlara göre daha uzun süre dayanabilmektedir. Ayrıca, arka fren balataları azalan hava akışı ve araç yükü nedeniyle zamanından önce aşınabilir.

Fren Balatalarını Nasıl Daha Uzun Süre Kullanabilirsiniz?

Daha Yavaş Sürüş: Hızlı araç kullanmak eğlenceli olabilir, ancak bedelini frenler öder. Yüksek hızlarda durmak frenlerin 1 numaralı düşmanıdır. Onları her şeyden daha hızlı yıpratır. Yüksek hızlarda tekrar tekrar durmaktan kaynaklanan enerji ve ısı, frenleri zamanından önce bitirir. Ustanıza ya da servis teknisyeninize sorup teyit edebilirsiniz; frenlerinizin daha uzun süre dayanmasını ve genel olarak daha güvenli bir sürücü olmak istiyorsanız yavaşlayın.

Frenleri Dinleyin: Sürüş sırasında fren sesleri duymak veya garip titreşimler hissetmek ciddi bir sorunun belirtisidir. Sorunun teşhis edilmesi için çok uzun süre beklemek sadece güvensiz değil, aynı zamanda boşa masraf çıkartmaktır, çünkü sonunda hasarı onarmak için büyük olasılıkla daha fazla para harcayacaksınız. Eski fren donanımını yeni fren balatalarına takmak da bir başka hatalı harekettir. Yeni balataların, fren ömrünü uzattığı ve gürültüyü azalttığı kanıtlanmış olan yeni fren donanımının maliyeti bu parçaları değiştirmediğiniz de ortaya çıkacak olan tutardan daha azdır.

Roller Coaster Gibi Sürün: Hız trenlerinin başlangıçtaki enerjiyi çok sayıda virajda hızlanmak için nasıl kullandığını bilirsiniz. Aynı prensip arabalar için de geçerlidir. Fren yapmadan hızlanmak frenleri korur ve ömürlerini uzatır.

Kalite Satın Alın: Ucuz fren balataları satın almak veya yenileri üzerinde eski donanım kullanmak balataların çabuk aşınmasına neden olur. Ayrıca gıcırdayan frenlerin gürültüsünü gidermek için hiçbir işe yaramaz. Kaliteli fren bileşenleri, özellikle de fren klipsleri, sürtünmeyi ve gürültüyü azaltmak için özel özelliklere sahiptir. Müşterilere hangi balata ve donanımın kendileri için doğru olduğu ve neden yeni fren donanımına ihtiyaç duydukları tarafımızca açıklanmaktadır.

Mazel Fren Balata ile İletişime Geçin

Bilgi almak ve sipariş vermek için iletişim sayfamızdan bizimle görüşebilirsiniz.

 

Leave a Reply